5 Senses of Fashion

Hi ladies, dlouho jsem se těšila, až budu mít čas pro napsání dnešního článku. Především v posledních měsících, po shlédnutí mnoha vid...Hi ladies,

dlouho jsem se těšila, až budu mít čas pro napsání dnešního článku. Především v posledních měsících, po shlédnutí mnoha videí youtuberek, více přemýšlím nad tím, jak se staly nové kolekce a nejrůznější značky lehce dostupné přes e-shopy a jaký to má vliv na nás a módu obecně. Značky se objevují v kampaních na Instagramu, bloggerky promují určité značky, takže inspirace je obrovská a poštovné mnohdy zadarmo. To v nás snadno oživí touhu, mít tu nebo onu věc a najednou máme tolik nových krásných kousků, že máme problém je všechny unosit a navíc potřebujeme novou skříň.

Začala jsem více přemýšlet nad kvalitou spíše než nad módním trendem. A co dělá krásné oblečení krásným? Je to jeho cena? Podle mě je to kombinace 5 elementů, které do sebe navzájem zapadají nebo se kombinují. Jsou to Barva - Střih - Látka - Vzor - Textura (Colour - Cut - Fabric - Pattern - Texture). Nemám to vyčtené z módní encyklopedie, a je to čistě můj osobní pocit, takže jdeme postupně na to:


Barva ovlivňuje naše pocity, i to jestli se v tom žlutém tričku cítíme dobře nebo ne. Každý máme určité barvy, které nám sluší více, a které nám naopak zase tolik nelichotí. Jak jsem ukázala v předchozím videu o barevné typologii, základní rozdělení je na barvy teplé (jarní a podzimní typy) a barvy studené (letní a zimní typy). Pokud si správně určíte vaše odstíny, kamarádky vám už nebudou říkat: "Jéé, ty máš ale krásnou halenku,", ale naopak vám řeknou: "Tobě to ale dnes sluší, vypadáš krásně v té nové halence" a to za to stojí. Správné barvy vám lichotí a nedá to téměř žádné úsilí nakombinovat správný outfit.


Nejen barva vám bude lichotit, ale také správný střih, který dá vyniknout siluetě a zdůrazní to, co chceme, abychom zdůraznily a potlačí to, co by mělo raději zůstat skryto. Pouzdrové, kolové, áčkové, s volány, dlouhé, midi nebo mini sukně nejsou vždy pro každou z nás, ať už v tom hraje roli postava nebo náš věk! Ano, osobně si myslím, že správný střih je s narůstajícím věkem více důležitý. Střih je také důležité zohlednit už na samotné technice šití. Některé látky prostě nemají ty vlastnosti, aby v navrženém designu správně "fungovaly" a oděv může působit, jako kdybyste si na sebe navlékly nepoddajnou papírovou tašku. Je to bohužel dané i produkcí, kdy se téměř vše šije v rozvojových zemí Asie, kde šičky nemají oděvní znalosti z oboru, natož čas a technologie, aby mohly sesadit vzory látek tak, aby nepůsobily jako pěst na oko, zvládly zahnout látku do záševků, natož dobře začistit lemy. Pak vidíme v oděvných řetězcích typu nízké cenové kategorie "věci", které jsou volné jako pytel, v číslech 36-45 a je ke všemu laciný pásek, abyste si to v pase převázaly a dostaly aspoň nějaký tvar, protože o záševcích asi nikdy nikdo neslyšel. To je trochu málo kvality a respektu a trochu moc v poměru k jejich obchodním maržím. Já si prostě radši počkám a koupím něco, u čeho budu vidět, že nad tím někdo přemýšlel a dalo mu to i práci to udělat kvalitně. Pak z toho budu mít i já o to větší a déle trvající radost.


Tohle je asi ta nejzáludnější část, protože, abyste neutratily hříšné peníze za něco, kde ve skutečnosti platíte pouze značku a skvělý marketing, vyžaduje to trochu know-how. Osobně si myslím, že není vůbec naškodu vědět o látkách a jejich vlastnostech více. Už i také proto, abyste si vaše milované šaty nezničily v pračce. Bohužel, co mě mrzí asi nejvíc je fakt, že blogerky/youtuberky se jen velmi málo zabývají tím, z čeho ve skutečnosti je ten kabátek, který jim právě přišel do P.O. boxu zadarmo, a jediné co musí udělat je natočit o tom video a zapromovat štědrý e-shop. Maximálně se tedy dozvídám, že kabátek je "z příjemného materiálu", je "jemný na omak" a "vypadá krásně". A i kdyby přečetly materiál z cedulky, bylo by to vlastně pořád dokola - akryl, polyester, možné sem tam bavlna nebo viskóza. Od čínských e-shopů toho v pravdě ani moc nečekejte. Naopak si myslím, že mít jeden skvělý kašmírový svetr (už si na něj šetřím), místo 3 různobarevných akrylových svetrů, co nezahřejí a jen se v nich potíte, vzbuzuje správnou dávku "sebelásky" a hýčkání sebe sama. Pokud si říkáte, o čem to tu teď blábolím, zkuste si sáhnou a obléct kašmírový svetr a hned pochopíte. To za to prostě stojí a nebudete nosit ten stejný kousek z háemka jako celé město. Přírodní materiály jako je hedvábí, bavlna, vlna v zimně hřejí a v létě zchladí. Ale syntetické materály mají také své místo v šatníku, skvěle se hodí na volné letní sukně. Zase takový expert na látky nejsem (zatím), pravidelně jsem četla blog Módní Peklo, ale pokud to jde, radši si připlatím za kousek z kvalitního materiálu (popelínková halenka ze Zary, kožené lodičky z CCC), než utratit peníze za polyesterovou "věc". V pohodě utratím 6EUR za psaníčko do ruky na večírky nebo 1,80EUR za obyčejný bílý nátělník v Primarku, protože tam je cena/kvalita ještě pořád ok. Ale dát 120EUR za pásek Hugo Boss, který je ušitý z koženky, která se nedožije ani prvních narozenin, je trochu smutné. O to víc se snažím nenaletět a více věřit svému úsudku a zkušenostem. Je to pak i docela zajímavá hra.


Tady se už dostáváme do vyššího levelu. Nejenom tím, že někdy může být docela věda správně nakombinovat více vzorů dohromady, aby výsledný oufit vypadal dobře, ale také je důležité vědět, které vzory jsou už moc výzarné, a které ještě sneseme. Okrajově to souvisí s barevnou typologií, tedy s určitou mírou kontrastu, který máte ve tváři. Podívejte se na váš obličej na černobílé fotografii, v odstínech šedi. Pokud máte výrazné rozdíly např. hodně tmavé oči, vlasy, obočí, v pohodě unosíte i výraznější vzory, široké proužky, velké puntíky na sukni apod. Pokud máte obličej téměř ve stejné šedé jako jsou vaše oči nebo vlasy, držte se raději střídmých vzorů, decentní puntíky, jemnější proužky a drobné květinové motivy. Vzor může být natištěný nebo vetkaný do látky, a nebo z ní může vystupovat a působit plasticky.


Tím se dostáváme k poslednímu bodu, a tím je textura. Spolu s látkou je to ta vlastnost, které se můžete skutečně dotknout..."and feel one sense of fashion with your own senses". To je ten pocit, pro který miluju chodit do obchodů pro inspiraci a vůbec jsem nepodlehla nakupování oblečení online (a to tu v Německu máme Zalando!). Cítit hladkou jemnost hedvábné látky, drsnou korálkovou výšivku, pohladit plisované sklady na metalické sukni, vyzkoušet, jestli je ta krajka hutná a tužší nebo jemná jako pavučinka. Rozhodně je to požitek z objevování na vlastní kůži.

Pokud se zamyslíte nad tím, že místo obyčejného bílého trička z bavlny, si může obléct i neobyčejně zajímavou halenku z popelínu, která bude mít volný, ale splývavý střih, na rukávcích malé roztomilé bambulky a jemnou výšivku kolem krku...

nebo...


White T-shirt upgrade


...rozhodně to bude větší zábava, se na ty samé věci dívat a vnímat docela jinak.

Style as the sixth sense?


To, že člověk má šestý smysl, může někdo považovat za bláznovství a někdo za neoblomnou pravdu. Stejně byste mohly reagovat na to, když řeknu, že "styl" je vlastně také šestý smysl módy. Styl může být výrazný - rockerka, co neustále nosí svůj tmavý křivák nebo koženou bundu a černé tričko s džínami, versus romatická dívka, která nedá dopustit na šaty a sukně, nejlépe v barvě růží apod. Ale styl může být i nenápadný a subtilní. Styl je osobitý a vyjadřuje vaši náladu, osobnost, přesvědčení...styl prochází zkouškami, kdy jej pokouší módní sezonní trendy, které roztočily přehlídky největších světových značek a modních návrhářů jen o několik měsíců dříve. Styl je v nás a je jen na nás, jak si s ním vyhrajeme.

A jak to máte vy? Máte už některá hedvábný šátek, kožené jehlové lodičky, pořádný kožený pásek nebo nějakou kvalitní vintage věc po mamce, na kterou nedáte dopustit?

You Might Also Like

1 komentářů

  1. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

    Připojte se k úspěchu Spojte se s více než 4 miliony obchodníků a investorů ze 170 zemí

    Otevřené obchody na eToro - 227,651,647

    ReplyDelete

Polyvore

Polyvore

Flickr Images